Predajňa vína, Hlohovec

Podniková predajňa v Hlohovci sa nachádza v areáli sídla spoločnosti Panonia Winery, s.r.o.

V predajni ponúkame kompletný sortiment vinárstva golguz, doplnkový sortiment rôznych typov krabíc, boxov na víno, pohárov a pod.

V rámci našich služieb ďalej ponúkame riadené degustácie pre skupiny, možnosť prenájmu degustačnej miestnosti (kapacita pre 15 – 20 ľudí), možnosť výroby personalizovaných etikiet vín a iné služby.

Technológie výroby vína

Golguz je jedným z mála výrobcov vína na Slovensku, ktorý si dopestuje hrozno výhradne vo vlastných viniciach. V minulosti (do roku 2011) sa vinice sadili z vlastných vyrobených sadeníc (kde sme patrili medzi najväčších producentov sadeníc v bývalom Československu s produkciou až 3,5 mil. sadeníc ročne). Dnes nové výsadby realizujeme výberom najvhodnejších klonov odrôd viniča kvalitnými sadenicami z Nemecka a Rakúska. Hrozno teda nenakupujeme, práve naopak. Časť hrozna predávame aj ďalším spracovateľom. Najkvalitnejšie hrozno ostáva doma, pochádza len z najlepších tratí, ku ktorým sa už zimným rezom pristupuje tak, že kvantita ide do úzadia, prvoradá je kvalita. Po zbere nasleduje rýchle a šetrné spracovanie. Všetky vína sú vyrobené modernou technológiou riadeného kvasenia + šetrné spracovanie hrozna. Pneumatické lisy – šetrne spracovávajú hrozno. Hroznová šťava sa fermentáciou prirodzene mení na víno. Riadená fermentácia bielych vín (použitie čistých kultúr kvasiniek), prebehne pri teplotách od 13 až 20 °C. Technológ preberá kontrolu nad týmito procesmi a výsledok prichádza vo forme plných elegantných sviežich vín s príjemným, odrodovo typickým charakterom. Biele odrody ležia v nerezových nádobách. Snažíme sa o to, aby naše vína mali charakter – neboli uniformné. Nestaviame vína len na ohurujúcej primárnej aromatike mladých vín, ktorá sa vytratí po pol roku po nafľašovaní a následne ostane víno akoby bez duše. Technológii výroby červených vín sa venuje v pivnici oveľa menej pozornosti, o to viac sa jej venuje vo vinici. Červeným vínam často stačí dopriať len dostatok času na zrenie a ich potenciál determinovaný ročníkom a snahou vo vinici sa sám prejaví. Veľká časť červených vín zrie v barikových (obj. 225 l) a klasických drevených sudoch (obj. 3500 l). Naše vína nájdete na Slovensku vo všetkých dobrých vinotékach, kvalitných reštauráciách. Množstvo ľadového vína, ktoré je našou špecialitou, putuje aj do Francúzska, kde si našlo mnoho zákazníkov, a tak sa môže stať, že Vám ho ponúknu pod Eifelovkou na Champs-Élysées. Pomerne veľké množstvá nášho vína putujú aj na dynamicky sa rozvíjajúce trhy juhovýchodnej Ázie, ktorá začína objavovať krásu ukrytú vo víne. Veríme, že naše víno sa stáva pre konzumentov skutočným kultúrnym zážitkom.

Hlohovecký terroir

GOLGUZ patrí do hlohoveckého terroiru, ktorý v širšom kontexte tvorí významnú časť Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Špecifikom tejto vinohradníckej lokality je poloha a blízkosť rieky Váh, ktorá pozitívne vplýva na mikroklimatické podmienky a dotvára tak unikátny charakter tejto vinohradníckej lokality.

GOLGUZ A PANNONIA

Vinohrady a vinohradnícka činnosť patrilo do portfólia poľnohospodárskej spoločnosti Food Farm, s.r.o.. Aj napriek pomerne dlhej histórii vinohradníctva a vinárstva vznikla značka prémiových vín GOLGUZ až v roku 2007 ako samostatná divízia. Po odčlenení vinárstva zo spoločnosti Food Farm s.r.o vzniká v roku 2018 nová spoločnosť Panonia Winery s.r.o., ktorá je novým vlastníkom vinohradov a vinárstva GOLGUZ.

 

Poloha vinohradov

Vinohrady vinárstva GOLGUZ sú v celkovej rozlohe 240 ha a z veľkej časti sa nachádazjú medzi obcami Bojničky a Dvorníky v lokalite nazývanej Panonia. Znakom vinohradov Panonia je zvlnenie, pripomínajú tým známu oblasť Burgundsko. Lokalita vinohradov je rozdelená do 2 vinohadníckych honov TALIČMANY a VEĽKÝ HÁJ.

Vinohradom v honoch Veľký Háj a Taličmany patria do mikroklimatu, ktorý výrazne ovplyvňuje rieka Váh, tvoriaca jedinečné geografické a geologické prostredie.

Pôda

Pôda ako jeden z aspektov ,,Genius loci,, (duch miesta, terroir) je v našich vinohradoch sprašová, ľahšia, priepustná, s väčším podielom minerálov – najmä vápnika, ktorý zvýrazňuje ovocný charakter a štruktúru vín.

Slnko

Aj keď je jediné v našej planetárnej sústave, jeho vplyv na charakter vína je podmienený danou lokalitou vinohradu. 48 stupňov a 22minút severnej šírky, 17 stupňov a 48 minút východnej dlžky v 170 metrovej výške nad morom v pozdĺžnom údolí sever-juh nám dodáva ročne 200 – 220 MJ/cm2 energie, ktorú vinič pretransformuje do neopakovateľnej podoby hrozna. Často vanúci vietor rozháňa oblačnosť a tak patria naše vinohrady k najslnečnejším. Slnko osvetluje vinohrady až 2 080 hodín ročne a menej ako 80 dní býva bez slnečného svitu.

Rieka

Váh je ako teplá žila, donor teplej energie a pohybu vzduchu. Preto sú vinohady poblíž Váhu chránené proti mrazom, čo zabezpečuje stabilnejšie úrody a vyrovnaný rast viniča.

2023

2022

2021

Za rok 2021 máme 7 vín v Národnom salóne vín SR, Zlatá med. - 22×, Strieborná – 33×, Šampión - 2×, Veľká zlatá medaila – 4×.

2020

Za rok 2020 máme 5 vín v NSV SR, Zlatá med. - 33×, Strieborná med. – 34×, Šampión - 2×.

2019

Za rok 2019 naše vína získali 22 ocenení, z toho 6 najvyšších ocenení.

2018

Za rok 2018 naše vína získali 35 ocenení, z toho 14 najvyšších ocenení.

2017

Za rok 2017 naše vína získali 72 ocenení, z toho 14 najvyšších ocenení.

2016

Za rok 2016 naše vína získali 51 ocenení, z toho 15 najvyšších ocenení.

2015

Za rok 2015 naše vína získali 33 ocenení, z toho 7 najvyšších ocenení.

Vinohrady

nahliadnite do našich vinohradov - Dvorníky, Bojničky a Horné trhovište

Natáčanie do TV